Kredi Dosya Masrafı İadesi

KREDİ DOSYA MASRAFI İADESİ

Kredi kullanan ve fazla dosya masrafı ödeyen kişiler Tüketici Hakem Heyetine ya da Tüketici Mahkemesine başvurarak kredi masraflarının iadesini talep edebilirler. Adana ilinde ikamet eden danışanlarımız için ilçe hakem heyetine başvuru sınırı 5.650 TL sınır olup, bu sınırı aşan Adana Büyükşehir Belediyesi statüsüne bağlı olan kredi dosya masrafının iadesini isteyen kredi kullanıcıları  Adana ilinde 8.480 TL’ye kadar olan kredi dosya masrafları için Adana İl Hakem Heyeti’ne başvurmalıdır.

Adana ilinde pek çok müvekkilimizle Hakem Heyetine başvurular yapıp, kredi dosya masraflarının iade edildiğini gördük. Bu süreçten sonra izlenilmesi gereken yol ise, Adana Tüketici Hakem Heyetinin verdiği iade kararını alarak bankaya başvuruda bulunmak ya da bankaya Adana Tüketici Hakem Heyeti kararına dayanılarak ilamlı icra takibi başlatmaktır.

Her kredi için ayrı ayrı  Adana Tüketici hakem heyetine başvuru yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Adana ve diğer illerde bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise, kredi dosya masrafına faiz işletilmiş olunması durumudur. Yasal olmayan dosya masraflarına ayrıca faiz işletilerek kredi kullanan kişiler külfet altına sokulmaktadır. Dosya masrafına işletilen faizleri de kredi kullananların alabileceğini vurgulamakta fayda görüyoruz.

Müvekkillerimiz tarafından Adana'da en çok sorulan sorulardan biri de kullandıkları kredilerin dosya masrafının iadesini talep etmek için kredi borcunun tamamının ödenmesine gerek olup olmadığı hususudur. Kredi için ödenen dosya masraflarını geri almak için borcun tamamının ödenmiş olması şartı aranmaz.

Bu hukuki süreci hızlı ve en kazançlı yolla çözmek isteyen kişilerin avukata danışması ve başvuruyu bir avukat aracılığı ile yapması önem arz etmektedir. Adana ve çevre illerde hizmet veren hukuk büromuz kredi dosya masraflarını geri alma ve Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru gerektiren tüm konularda uzman avukatları ile en hızlı şekilde danışanlarını en iyi sonuca ulaştırır.

https://tuketici.ticaret.gov.tr/haberler/2019-yili-tuketici-hakem-heyetlerine-basvurularda-parasal-sinirlar-yeniden-belirlendi

13 Haziran 2021 / Pazar
1008 Okuma