Yaş Düzeltme Davaları

YAŞ DÜZELTME DAVALARI

Yaş düzeltme davaları, nüfusta görünen yaşı, mahkeme kanalıyla yaş küçültmek ya da yaş büyütmek için açılan davalardır. Bu dava türüne toplum içinde yaş küçültme davası, yaş büyütme davası, yaş değiştirme davası, yaş düzeltme davası dendiği görülmektedir. Emeklilik, askerlik, eğitim hayatı için oldukça önemli olan yaş düzeltme davalarını bu makalede inceleyeceğiz. Adana’da müvekkillerimiz tarafından yine çokça tarafımıza yaşımı nasıl düzeltirim, yaşımı nasıl küçültebilirim, yaşımı nasıl büyütebilirim gibi sorular sorulmaktadır. Adana’da karşımıza pek sık çıkan yaş düzeltme davaları için Adana’da konusunda uzman bir avukata danışmanız faydalıdır.

Yaş düzeltme davaları yalnızca bir kere açılabileceğinden işinde uzman bir avukata danışmanızı yeniden yinelemekte fayda görüyoruz. Yaş düzeltme davaları her zaman açılabilir. Yaş düzeltme davalarında zamanaşımı yoktur.

Yaş düzeltme davalarında aranan bazı şartlar vardır. Bu şartların varlığı halinde mahkeme yaşınızın düzeltilmesine karar verebilmektedir. Hastanede ve doğum evlerinde doğanlar için doğum tarihi belirsizdir denilemez. Hastane kayıtlarında görünen doğum tarihinin aksini kaydettirmek mümkün değildir.

Adana’da yaş düzeltme davalarında en çok şahsın kaydolmak istediği yaş ile fiziksel görünümünün uyumlu olması önemsediğimiz noktalardandır. Okula başlama tarihi, askerlik yaptığı tarihler gibi kıstaslardan faydalanıldığı da görülmektedir. Yaş düzeltme davalarındaki en önemli noktalardan biri de kişinin kaydolmak istediği yaşla aynı yaşta bir kardeşi olmaması gerekmektedir.

Adana’da yaş düzeltme davalarında mahkemeler dava açan şahsın kemik yaşını tespit etme yoluna gitmektedirler. Adana’da yaş düzeltme davalarında mahkemeler gördüğü lüzum üzere kemik radyografisi raporu istemektedirler.

Adana’da yaş düzeltme davasının hızlı ve etkin bir şekilde çözümlemek istiyorsanız Adana’da uzman bir avukattan yardım istemelisiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2006/04/20060429-1.htm

13 Haziran 2021 / Pazar
1830 Okuma