Tanıma Davaları

TANIMA DAVASI NEDİR?

Adana ve diğer illerde pek çok danışanımızın sorularına yanıt vermesi açısından tanıma davalarını kaleme alıyoruz. Bu makale yurtdışında boşananların tüm sorularına yanıt verecektir. Yabancı ülkede boşandım dava açmadan Türkiye’de nüfus kütüğüne şerh ettirebilir miyim, Yabancı ülkede boşandım Türkiye’de bu kararı nasıl tanıtacağım, yurtdışında verilen boşanma kararları Türkiye’de geçerli mi, Yurtdışında boşanıp neden Türkiye’de evlenemiyorum, Yurtdışında boşandım Türkiye’de de geçerli midir gibi birçok sorunun yanıtını vereceğiz.

Yabancı mahkemede verilen boşanma kararlarının tanınması, verilen kesin hüküm vasfının Türkiye’de kabul edilmesidir, Adana’da pek sık sorulan sorulardan biri budur. Örneğin Almanya’da açılmış bir boşanma davası kesin hükümle kabul edilmişse, tenfiz davasına gerek kalmadan yalnız tanıma davası ile Türkiye’de bu karar kabul görür.  Ancak bu durum 29 Nisan 2017’deki kanun değişikliği ile daha da kolaylaşmış artık Yurtdışındaki vatandaşların tanıma davası açmaksızın nüfus kütüğüne boşanmalarını şerh ettirebilmelerinin önü açılmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise, eğer yabancı ülkede verilen boşanma kararı ile birlikte velayet, nafaka, tazminat ya da mal rejimi gibi hususlarda da kararlar verilmiş ise bunlar ancak ve ancak dava yolu ile aile kütüğüne şerh olunur, bu durumlar için tanıma davası açılması hala zorunludur.

            Yabancı ülkede verilen boşanma kararlarının tanıma davası açılmadan şerh olunması ise bazı koşullara bağlıdır. Yabancı ülkede verilen boşanma kararı kesin karar olmalıdır. Taraflar kütüğe boşanma kararını şerh ettirmek için birlikte başvurmalıdır ya da avukatları bu işlemi onlar adına takip etmelidir. Yabancı ülkede verilen boşanma kararı kamu düzenine aykırı olmamalıdır. Bu şartlarda tanıma davası açılmadan yabancı ülkede verilen boşanma kararı nüfus kütüğüne şerh edilir. Başvurunuz yani tescil talebiniz red edilirse bu durumda Türkiye’de tanıma davası açmaktan başka bir yol yoktur.

            Tescil başvurusu boşanma kararını veren yabancı ülkedeki büyükelçilik veya başkonsolosluklara yapılabilir. Türkiye’de ise tarafların yerleşim yerlerindeki müdürlüklerine başvurulabilir. Türkiye’de henüz yerleşim yeriniz yok ise  Adana, İstanbul, İzmir, Ankara, Gaziantep ve daha birçok il müdürlüklerinden birisine başvuru yapılabilir.

            Adana ve diğer illerde tanıma davasını Aile Hukuku konusunda uzman bir avukata danışarak halletmeniz sizin için en doğrusudur.

           Avukatlarımız başta Almanya, Belçika, Hollanda olmak üzere diğer tüm ülkelerde tanıma davası konusunda avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2007/12/20071212-1.htm

11 Haziran 2021 / Cuma
587 Okuma